top of page

Aescin

Jedná se o saponin, který se vyskytuje v jírovci maďalu, též nazývaném kaštan koňský, Aesculum hippocastanea. Aescin, rovněž též někdy označován je escin či escin alfa, působí hlavně proti otokům i zánětům. Můžeme ho najít i ve volně prodejných lécích.

Normalizuje propustnost stěn vlásečnic, pomáhá omezovat vznik pooperačních otoků a rovněž podporuje rychlejší vstřebávání podlitin po různých úrazech či operacích. Rovněž je součástí léčby žilních onemocnění dolních končetin a zánětů šlachových pochev. Také se užívá k léčení bolestivých syndromů páteře s projevy útisku míšních nervových kořenů (poruchy plotének, ústřel, ischias, bolestivé napětí v šíji). Napomáhá snižovat pocit těžkých nohou a dobré cirkulaci krve v drobných cévách. Je obsažen s aescinem také v dubové kůře, která se používá k sedacím koupelím u hemoroidů. Často je kombinován s rutinem (vitamínem P, viz třeba volně prodejný lék Ascorutin). Tato látka hlavně pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny.

 

Aescin se nesmí užívat při těžších poruchách funkce ledvin, nemocnými s otoky, které vznikly v důsledku onemocnění srdce, ledvin nebo jater a dále v prvních třech měsících těhotenství. Od čtvrtého měsíce těhotenství a v období kojení může být aescin užíván jen při zvlášť závažných důvodech a na výslovné doporučení lékaře.

 

Nežádoucí účinky nebývají časté. Někdy se vyskytují trávící obtíže a popisovány byly také nepříjemné příznaky, jako je bušení srdce, návaly horka a svědění kůže.


Zdroj

autor: PharmDr.Tomáš Arndt

Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/aescin.htm#ixzz4NPnTWTRC

bottom of page