top of page

PAPAIN

 

Papain je získáván z rostliny Cariaca papaya L. (papája melounová). Papája je tropická rostlina stromového vzrůstu pocházející ze Střední Ameriky. Plodem jsou velmi chutné dužnaté bobule. Nezralé jsou zdrojem enzymu papainu, a čím je plod zralejší, tím obsahuje méně enzymů. Výnos tohoto enzymu je asi 100g papainu za rok z jednoho stromu.

 

Plod nezralé papáje obsahuje dva proteolytické enzymy papain a chymopapain. Papain je mnohem účinnější a stabilnější než chymopapain. Prostorová struktura papainu je mnohem stabilnější a denaturuje při vyšších teplotách než živočišné enzymy. Papain se používá k takzvanému tenderizování (rozrušování struktury masa) nebo jako součást přípravků napomáhající trávení. V dermatologii se používá při léčbě různých dermatóz jako je například ekzém, lupenka a jiné.

Dále papain posiluje imunitní systém, proto je vhodné ho užívat při zánětlivých chorobách, podporuje trávení, činnost žlučníku, slinivky břišní.

 

Některé zdroje uvádějí, že byly prováděny klinické studie na proteolytické enzymy v onkologii. Tyto studie potvrdily, že u některých druhů nádorů zpomalí proliferaci a rovněž snižují nepříznivé účinky způsobené chemoterapií a radioterapií. Nutno si však uvědomit, že tyto informace jsou nepotvrzené a je třeba dalších studií. 
 

BROMELIN

 

 Je získáván z rostliny Ananas comosus L. (ananas chocholatý). Ananas comosus pochází z Jižní Ameriky. Kulturní odrůdy se pěstují v tropech a subtropech celého světa. Mnoholetá až jeden metr vysoká rostlina s přizemní růžici. Ze středu růžice vyrůstá na silné lodyze klasovité květenství nesoucí 100 – 200 modrofialových květů. Po odkvětu se vyvinou drobné plody, které srostou v plodenství o hmotnosti až 3,5 kg.

 

Bromelin nebo také bromelain je enzym, který je obsažen oproti papainu v čerstvém ananasu. K jeho významným účinkům patří, že se podílí na štěpení bílkovin. Základní účinnou složkou bromelinu je sulfhydrylová proteolytická složka. Dále obsahuje peroxidázu, organicky vázaný vápník, fosfatázu a inhibitory protézy. Mezi hlavní výrobce a distribuce tohoto enzymu patří USA, a to konkrétně Havaj nebo Tchaj-wan.

 

Bromelin pomáhá ke zmírnění bolesti a otoků při poranění. Patří tedy mezi silné protizánětlivé látky.  Dále napomáhá při hojení ran a urychluje rekonvalescenci po operačních zákrocích. Bromelin lze užívat jako doplněk při chemoterapii pro celkový pozitivní efekt léčby. Bromelin také zabraňuje srážení krevních destiček, což je prospěšné při prevenci srdečních chorob, protože snižuje riziko vzniku trombóz (hlavně při prevenci ischemické choroby srdeční). Jeho pozitivní fyziologické působení trvá po celou dobu, nebyl zaznamenán vznik tolerance. Jedná se rovněž o bílkovinu, která je dobře metabolizována, stejně jako ostatní bílkoviny v potravě.

bottom of page